Ścięgna to łącznotkankowe struktury, które łączą mięsień z kością. Dzięki nim generowana przez brzusiec mięśnia siła jest przenoszona na kość, co w efekcie wprawia stawy w ruch. Na grzbietowej części przedramienia, nadgarstka i palców ścięgna prostowników są bardzo widoczne na dłoni, co czyni je szczególnie podatnymi na urazy. Jakie są ich najczęstsze objawy? Jak należy leczyć tego typu uszkodzenie?
Przyczyny urazów ścięgien prostowników
Ścięgna mięśni prostowników znajdują się na powierzchni grzbietowej ręki i palców. Ich położenie jest jeszcze bardziej powierzchowne niż ścięgien zginaczy, dlatego też mogą być uszkadzane nawet przy stosunkowo niewielkich zranieniach grzbietu dłoni. Wśród najczęściej występujących przyczyn urazów ścięgien prostowników wymienia się m.in. rany cięte, uderzenie w palec, uszkodzenia kostne. Do zerwania ścięgien predysponują również niektóre choroby, jak np. RZS, dna moczanowa, choroba zwyrodnieniowa stawów.
Objawy urazów ścięgien prostowników
Rozpoznanie uszkodzenia ścięgien prostowników jest dosyć łatwe. Podczas urazu przede wszystkim pojawia się ograniczenie lub brak możliwości prostowania palca. Symptomem zerwania tych ściegiem mogą być również trudności w wyproście całego palca bezpośrednio po urazie na poziomie grzbietu ręki, jednak zdarzają się przypadki, że kilka dni po przebytej kontuzji pacjent dostrzega u siebie także wyłączenie funkcji czynnego prostowania palca.
Jak leczyć urazy ścięgien prostowników?
Wybór metody leczenia urazów ścięgien prostowników zależy przede wszystkim od rodzaju i miejsca uszkodzenia. Przy ranach ciętych powodujących przerwanie ciągłości ścięgna może wystarczyć jedynie zszycie ścięgna. W przypadku bardziej rozległych uszkodzeń ścięgien prostujących palce jedynym rozwiązaniem będzie poza-autonomiczne połączenie ścięgien w celu odtworzenia wyprostu palca/nadgarstka. Takie postępowanie doświadczony chirurg zwykle zaleca podczas wtórnych lub późnych rekonstrukcji pourazowych ścięgien prostowników. Warto pamiętać, że im wcześniej zdecydujemy się na zabieg operacyjny, tym lepszy efekt pooperacyjny uzyskamy.
Po wykonanym zabiegu operacyjnym wskazane jest również unieruchomienie palca lub ręki, a w późniejszym okresie – rehabilitacja. Czasami specjalista może zalecić unieruchomienie i rehabilitację w tym samym czasie.