USG kolana – kiedy wykonać?
Do diagnostyki chorób kolan niezbędne jest wykonanie USG kolana. Jest to jedno z podstawowych badań obrazowych, charakteryzujące się wieloma zaletami, do których można zaliczyć: szybkość, bezbolesność, dużą dokładność oraz niski koszt. Dzięki niemu możliwe jest obejrzenie „od wewnątrz” struktur kostnych stawu kolanowego, określanego jako najbardziej skomplikowany staw człowieka.
Jak przebiega USG kolana?
Podczas badania USG kolana za pomocą fal ultradźwiękowych uzyskuje się wewnętrzny obraz struktury stawu kolanowego. Badanie pozwala na uwidocznienie jego tkanek miękkich i struktur okołostawowych, a także ocenę torebki stawowej, chrząstki, błony maziowej, ścięgien, więzadeł oraz kaletki. Emisja ultradźwięków odbywa się przez specjalną głowicę, dzięki czemu zostają one odbijane od struktur wewnętrznych stawów – w różny sposób, zależnie od gęstości i położenia obiektu. Ultradźwięki wracają następnie do głowicy, gdzie są przetwarzane, a wyniki analizy przedstawiane są na specjalnym monitorze.
Jakie są wskazania do wykonania USG kolana?
Problemy ze stawem kolanowym najczęściej dotyczą osób aktywnych fizycznie, ale mogą być również rezultatem chorób oraz okresu po wypadku. Wskazań do wykonania USG kolana jest dużo. Wspomniane urazy (zwichnięcia, złamania, skręcenia) i kontuzje kolana, a także choroby stawów, zwłaszcza reumatoidalne zapalenie stawów, to nie wszystko. USG kolana należy zrobić podczas przerostu błony maziowej i obecności guza stawu kolanowego. Ponadto warto kontrolować stan stawów kolanowych i wykonać badanie, kiedy istnieje podejrzenie wystąpienia torbieli, ropnia lub krwiaka. Objawami, na które należy zwrócić szczególną uwagę, są również: pęknięcia ścięgien kolanowych i pojawienie się przestrzeni płynowych. Niestety, badanie USG kolana, które można wykonać w Centrum Medycznym Medicum, nie jest w stanie wykryć wszystkich schorzeń i chorób stawu kolanowego. Przyczyną są niezbyt dokładnie widoczne struktury kolana. Z tego względu zaleca się wykonanie dodatkowo rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej.